Dažniausiai užduodami klausimai

Pirmiausia, Jums reikia įvertinti, kiek elektros energijos sunaudojate per metus. Pavyzdžiui, keturių asmenų šeima per metus sunaudoja vidutiniškai ~7000 kWh elektros, todėl tokiai šeimai patariame įsirengti 7 kW galios saulės modulius. 30 kW saulės elektrinė yra pati didžiausia pagal leidžiamus standartus. Pagal jūsų poreikį pritaikysime geriausią sprendimą jūsų namui.

Dvipusės apskaitos sistemos atsipirkimas svyruoja priklausomai nuo sistemos galios, pasirinktų modulių tipo, elektros energijos vartojimo grafiko. Standartiškai didesnės galios sistema atsiperka greičiau, nes 1 kilovato (kW) įrengimo kaina yra mažesnė. Taip pat kylant elektros kainai, elektrinės atsipirkimas trumpėja, apytiksliai 1 metai - 1 ct/kWh el. kainos augimui. Saulės elektrinės atsipirkimas šiuo metu vidutiniškai siekia 3-5 metus, įskaičiuojant APVA paramą. Vidutinis saulės elektrinės gyvavimo laikas 25-30 metų.

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) teikia finansavimą elektros energijos kaupimo įrenginiams namų ūkiams (gaminantiems vartotojams) įsirengti.

Registracijos formos gali būti teikiamos nuo: 2022 m. rugsėjo 22 d. 8.00 val.

Registracijos formos gali būti teikiamos iki: 2023 m. birželio 21 d. 17.00 val. arba kol pakaks lėšų

Kas gali gauti paramą?

  • Nuosavo namo savininkas (gyv. paskirties vieno buto pastatas).

  • Buto savininkas (gyv. paskirties butas daugiabutyje).

  • Sodo namo savininkas (sodų paskirties pastatas).

Svarbu! 

Jei įsigyta įranga skirta elektros energijai kaupti namų ūkio reikmėms, naudojama ūkinei-komercinei veiklai, finansavimas neskiriamas. Jei pareiškėjas gali pateikti įrodymų, kad ūkinė-komercinė veikla nėra vykdoma ar pagaminta elektros energija kaupiama ir nėra naudojama ūkinei-komercinei veiklai, finansavimas skiriamas. Jei pagaminta elektros energija, kaupiama ir naudojama pastatuose, kuriuose viename iš jų yra vykdoma ūkinė-komercinė veikla, finansavimas skiriamas tik už objektą (-us), kuriame (-uose) ūkinė-komercinė veikla nevykdoma ar pagaminta elektra nėra naudojama ūkinei-komercinei veiklai.

Pareiškėjas, ketinantis įsigyti elektros energijos kaupimo įrenginį  turi būti ar tapti gaminančiu vartotoju teisės aktų nustatyta tvarka (įskaitant, bet neapsiribojant, sudaryti atitinkamas sutartis ir kitus jų priedus, su elektros energijos tiekėju ir (ar) energetikos tinklų operatoriumi, pagal kuriuos galima identifikuoti, kad asmuo laikomas gaminančiu vartotoju, įsirengti apskaitos prietaisą (išskyrus atvejus, kai pareiškėjas jau tapęs gaminančiu vartotoju ir (ar) atlikęs dalį ar visus reikiamus veiksmus) iki išlaidų kompensavimo prašymo Agentūrai pateikimo dienos, bet  ne vėliau kaip per 15 mėnesių pasibaigus Agentūros kvietimui teikti registracijos formas.

Pareiškėjui įsigijus saulės elektrinę ar jos dalį iš saulės parkų, kompensacinė išmoka už elektros energijos kaupimo įrenginį nėra teikiama.

Vienam kvietimui fizinis asmuo gali pateikti vieną registracijos formą.

Koks paramos dydis?

  • 450.26 €/kW, įrengtam ličio geležies fosfato elektros energijos kaupimo įrenginiui.

  • 391.08 €/kW įrengtam ličio jonų elektros energijos kaupimo įrenginiui.


Finansuojami įrenginiai ar technologijos  ir su jomis susijusi informacija

Pagal priemonę remiami pareiškėjai, kurie įsigyja ir įsirengia geležies fosfato elektros energijos kaupimo įrenginį ar ličio jonų elektros energijos kaupimo įrenginį, ir naudoja savo elektros energijai kaupti. Kompensacinė išmoka teikiama nuo 0,5 kWh iki 10 kWh galios įrenginiui.

Pareiškėjas gali įsigyti ir didesnės kaip 10 kWh galios elektros energijos kaupimo įrenginį, tačiau kompensacinė išmoka bus skiriama tik už 10 kWh galią.

Reikalavimai saulės elektrinės įrangai:

  • Elektros energijos kaupimo įrenginiai turi atitikti Europos Sąjungos standartus, įskaitant ekologinius ženklus, energijos duomenų etiketes ir kitas Europos Sąjungos standartizacijos įstaigų nustatytas techninių normatyvų sistemas, teikiamas garantijas;

  • Elektros energijos kaupimo įrenginys  turi būti naujas (nenaudotas), atitikti tokiai įrangai taikomas normas ir standartus. Agentūrai pareikalavus, pareiškėjas privalo pateikti įrangos atitikties sertifikatus.

Informacija apie registracijos formų teikimą:

Registracijos formos pildymo nuoroda ir/ar instrukcija: https://apvis.apva.lt / Instrukcija

Kartu su registracijos forma privalomi pateikti dokumentai (jei taikoma):

Jei Pareiškėjas įgalioja kitą fizinį ar juridinį asmenį už jį atlikti su Projekto įgyvendinimu susijusius veiksmus (pateikti Projekto registracijos formą ir/ar pateikti išlaidų kompensavimo prašymą ir/ar apmokėti išlaidas ir pan.), privaloma pateikti notaro patvirtintą arba informacinių technologijų priemonėmis sudarytą (https://igaliojimai.lt/) įgaliojimą atstovauti pareiškėją.

Rekomendacijas dėl informacijos pateikimo notaro patvirtintame įgaliojime ir laisvos formos sutikimo įgyvendinti projektą pavyzdį galima rasti čia: https://apvis.apva.lt/duk

Tiek monokristaliniai, tiek polikristaliniai saulės elementai atlieka tą pačią funkciją bendroje saulės fotoelektrinės sistemoje - jie surenka saulės energiją ir paverčia ją elektra. Jie taip pat gaminami iš to pačio silicio. Daugelis saulės baterijų gamintojų gamina tiek monokristalinius, tiek polikristalinius elementus.

Tiek monokristaliniai, tiek polikristaliniai saulės moduliai gali būti geras pasirinkimai jūsų saulės elektrinei, tačiau tarp šių dviejų technologijų yra esminių skirtumų, kuriuos turėtumėte suprasti prieš priimdami galutinį sprendimą. Pagrindinis skirtumas - naudojamų silicio saulės elementų tipas: monokristalinėse saulės baterijose yra saulės elementų, pagamintų iš vieno silicio kristalo, o polikristalinėse saulės moduliuose naudojami saulės elementai, pagaminti iš daugelio silicio fragmentų, išlydytų kartu.

Norint pagaminti monokristalinių saulės plokščių saulės elementus, silicio liejinys formuojamas iš vieno kristalo ir vėliau supjaustomas į plokšteles. Kadangi celė sudaryta iš vieno kristalo, monokristaliniai elementai turi mažiau defektų (angl. k. dislocations and grain boundaries), kurie daro neigiamą įtaką celės efektyvumui. Dėl to monokristaliniai elementai yra efektyvesni nei polikristaliniai.

Užuot naudodami vieną silicio kristalą, gamintojai ištirpdo daugybę silicio fragmentų. Polikristaliniai saulės elementai taip pat yra vadinami „daugiakristaliais“ arba daugelio kristalų siliciu. Kadangi kiekvienoje celėje yra daug kristalų, jų sandūroje atsiranda daugiau defektų taip pat pačių kristalų vidinė struktūra pasikeičia. Dėl to polikristalinių saulės modulių efektyvumas yra mažesnis. Pagrindinis šių modulių privalumas - mažesnė kaina.

Taigi, priimant galutinį sprendimą verta apsvarstyti, ar Jūs norite kuo pigesnio sprendimo, ar visgi kuo efektyvesnio?

Gaminantys vartotojai norėdami pasinaudoti elektros energijos pasaugojimo paslauga, su nepriklausomu tiekėju ar skirstomųjų tinklų operatoriumi sutaria dėl tinkamiausio pasinaudojimo tinklais mokesčio. Galima rinktis iš 3 variantų: mokėti už į tinklą perduotą pagamintą ir vėliau susigrąžintą kilovatvalandę, mokėti fiksuotą įmoką už instaliuotą elektrinės galią, arba tiesiog atsiskaityti pagaminta elektros energija.

Plačiau aprašome kiekvieną atsiskaitymo planą, kad priimtumėte geriausią atsiskaitymo už energijos pasaugojimą būdą (kainos pateikiamos su PVM):

  1. Atsiskaitote su ESO už pagamintos ir susigrąžintos elektros energijos 1 kWh – 5,929 ct.

  2. Mokate ESO mėnesinį mokestį už instaliuotą saulės elektrinės galią – 3,944 Eur už kW per mėnesį. Pvz. jei instaliuota 5 kW elektrinė, tai per mėnesį sumokėsite 19,72 Eur.

  3. Mokate ESO savo pagaminta elektros energija – 12 proc. Jūsų saulės elektrinės pagamintos elektros atiduodate į tinklą. Naudojantis šiuo tarifu rekomenduojame statyti didesnę nei 10 kW elektrinę.


Svarbu! Plano pasirinkimą galima keisti vieną kartą per metus. Elektros energija yra „kaupiama“ iki balandžio 1d. Po šios datos ESO tinkluose sukaupta elektros energija nurašoma ir pradedama kaupti iš naujo. Jeigu pasigaminote daugiau negu suvartojote – perteklinė dalis nurašoma. Kuo tiksliau pasirenkamas saulės elektrinės galingumas tuo efektyviau suvartojama elektros energija

Šilumos siurblio galia labiausiai priklauso nuo šildomo ploto. Kuo namas ar butas didesnis, tuo galingesnio šilumos siurblio reikia. Svarbu pasirinkti tinkamai, kad elektros sąnaudos būtų optimalios, ir siurblys gebėtų palaikyti tinkamą temperatūrą. Per mažos galios siurbliui reikės daugiau laiko pakelti patalpos temperatūrą iki reikiamos ir tai pareikalaus didesnių elektros sąnaudų. Taip pat reikia įvertinti:

  • Patalpų energetinė klasė (izoliacija, oro pralaidumas).
  • Langų dydis ir stiklo paketo izoliacinės savybės. Patalpoms su daugiau langų, priklausomai nuo jų kokybės, gali reikėti galingesnio šilumos siurblio.
  • Geografinė būsto kryptis. Priklausomai nuo krypties (rytai, vakarai, pietūs, šiaurė) ir gaunamos saulės gali skirtis šilumos siurblio dydis.

Pagal žemiau esančią lentelę galima apytiksliai įvertinti reikiamą siurblio galią.

1 kW siurblio galios apytiksliai užtenka nurodytam plotui, priklausomai nuo namo klasės:

Namo klasėPlotas
A+ ir daugiau30 m2
A25 m2
B20 m2
C15 m2

 

T.y., 140 m2 ploto B energetinio efektyvumo klasės namui gali reikėti 7 kW galios šilumos siurblio.

 

 

Saulės elektrinės atsipirkimo laikotarpis priklauso nuo individualaus projekto. Atlikus galimybių studiją galima tiksliai įvertinti investicijos į atsinaujinančius išteklius atsipirkimą. 

Šiuo metu verslo, valstybinės bei kitos įmonės gali pasinaudoti paramos galimybėmis, o tai, taip pat, daro įtaką saulės elektrinės atsipirkimui.

Gaukite pasiūlymą jau šiandien!

Užpildykite žemiau pateiktą formą ir atsiųsime jūsų poreikiams geriausiai pritaikytą pasiūlymą.

Užpildykite šią formą ir gaukite pasiūlymą!